17.10.2024 г.

КОЙ Е НАЙ-ДРЕВНИЯТ ДОКУМЕНТИРАН ЕЗИК НА ЕВРОПА, БЪЛГАРСКИЯТ?


Дълго време в различни среди властва вярването, че на нашия континент речта на гърците е манифестирана най-рано. Все пак Омир, Хекатей, Херодот, Тукидид творят дълго преди живелите в Рим Ливий, Цицерон, Сенека. С откриването на палеоегейските писмености в края XIX на и началото на ХХ в., сред световната научна общност настъпва смут.

 

Така наречените Линеар А и Линеар Б, използвани на о-в Крит и др. места, са екзотични. Те нямат ясни паралели със старогръцката азбука. За нея се смята, че е модифициран вариант на финикийската. А пък търсейки корените на финикийската писменост британският учен Артър Еванс се спира на йероглифите на минойския Крит, и Пелопонес. Това той прави през 1895 г., демонстрирайки успоредиците на критското писмо с това на финикийците.

 


Даровитият британски учен обаче не е в състояние да определи кой е народът създал критските йероглифи, а и линеарните писмености. Ясно е, че въпросния народ е властвал на о-в Крит, Пелопонес и западна Мала Азия преди Троянската война. Ясно е и, че става дума за огромен народ, който в период от приблизително 600 години ползва три сродни една на друга азбуки. Критските йероглифи са на около 4150 години, предполага се, че Линеар А е на 3750 години, а пък Линеар Б е на около 3550 години.

 


Понеже най-старите гръцки eпиграфски паметници са създадени преди околo 2750 години, е повече от ясно, че трите уникални писмености на о-в Крит не са на дедите на южните ни съседи. По този важен въпрос споровете са излишни. На старите гърци от времето на Херодот, Тукидид и др. не е известна изобщо азбуката от времената преди Троянската война. Съвсем логично няма и описания на странните знаци. Според бащата на историята първите букви се появяват в Елада чак след идването на Кадъм. Има обаче един сериозен хиат – времева празнота от около 800 години, а това означава, че гърците не познават истинската история на писмеността.

 


Според преданията Кадъм е живял няколко века преди Троянската война. От неговия род произлизат тракийските божества Земела, чието име е тълкувано от различни учени със стблг. землiаземя и Дионис [Дивонюсо], чието име се обяснява със стблг. диво [с древно значение светлина според Бернекер цит. от Дечев].

 


Кадъм е наречен финикиец, но според учени като Герхард Херн и др. финикийците са смесен народ. Те произлизат от обединението на ханаанци и представители на Морските народи. Това реално е съюз на стари балкаци, сред които изпъкват пеласгите, дарданите, тевкрите, травските, а и мизите наречени по-късно българи.

 

Тези сведения показват, че Артър Еванс е бил прав по отношение на това, че корените на финикийската азбука трябва да се търсят в древните критски писмености. С други думи: не хора от Ориента дават букви на старите балканци, а нашите предци се явяват просветители на доста народи от Близкия Изток.

 

Потвърждение за това намираме и на друго място. Старият автор Зенобий разказва, че в далечното минало е избухнал конфликт между Кадъм и Лин, защото братът на Орфей разпространявал азбука различна от кадмейската. За Орфей Алкидамант твърди, че е създател на буквите, а пък Тацит определя Линк като творител на писменост. Еврипид споменава плочици с Орфеева писменост в светилище в Хемус.

 

Глинена плочица с писменост, която Харисън нарича Орфеева, на първи ред се чете името Мирул, на втори ред името Одрис, на трети ред срещаме Бато, Вато [по Еванс]


Явно се касае за глинените плочици типични за хората ползващи с критските писмености. Недълго сред откриването на тези писмености от Еванс американската изследователка Джейн Харисън изказва виждането, че знаците по плочиците от Крит са същите, които е ползвал Орфей.


Тези сведения са много интересни, защото благодарение на тях става ясно, че първите европейци документирали своя език не са гърците, а нашите деди траките.

 

Относно конфликтът между Кадъм и Лин трябва да се дадат кратки пояснения. Тук явно се касае за вътрешни борби за надмощие, а не за агресия на нашественик. Не само потомците на Кадъм и по-точно Земела и Дионис принадлежат на тракийската култура, но и самото име на Кадъм е тракийско. То е вариант на Кадмил – един от Кабирите, великите богове на о-в Самотраки. Самото име Кабири е тълкувано от Бернекер [цит. от Дечев] с помощта на стблг. кобьсъдба, участ.

 

Предгръцкото население на Елада и о-в Крит е представено предимно от траки и техните роднини пеласгите. Това се знае добре от старогръцките автори, някои от които дават дори подробна информация.

 

Омир локализира част от пеласгите на о-в Крит и ги нарича богоравни. Това несъмнено означава, че пеласгите са благородническата прослойка на обществото. Такъв епитет няма как да се даде на случайни хора. Те разбира се не са случайни, защото от средите на пеласгите са пазителите на светилището на Зевс в Додона и то преди Троянската война.

 

Херодот лаконично подмята, че това, което по негово време носи името Елада, някога е наричано Пеласгия. Хекатей е напълно убеден, че преди идването на гърците целият Пелопонес е обитаван от варвари. Страбон пък добавя, че не само Пелопонес, а цяла Елада е била дом на варвари преди гърците. Този автор съвестно споменава, че Атика е владяна от траките на Евмолп. В съседната област Фокида намираме друг тракийски благородник, а именно Терей. Фредерик Ваудхойзен смята, че властвалия в Беотия Фрикс принадлежи на фригите. Цар на фриги е и Пелопс, който населва Пелопонес със своите хора.

 


Паул Кречмер (цитиран от Откупщиков) смята, че огромните надгробни могили в Пелопонес са на фригите. Това, че траките фриги принадлежат на предгръцкия елит на Елада се вижда и от това, че името на първия победите на Олимпийските игри е фригийско. Става дума за Кореб, като Кречмер уместно отбелязва, че гръцката форма трябва да е Кореф.

 

Самите Олимпийски игри са организирани не от кой да е, а от Херакъл. Според Павзаний героят е правнук на фригиеца Пелопс. Отново Откупщиков пояснява, че едно от най-ранните изображения на Херакъл, прочутият със силата си мъж е представен като фригиец. Това е напълно нормално, ако имаме предвид признанието на Павзаний за тракийските, фригийските корени на Херакъл. Друг потомък на Пелопс е не кой да е, а владетеля на Атина Тезей.

 

Да не забравяме и Тесалия, за която от Херодот знаем, че преди Троянската война е владяна от тевкрите и техните роднини мизите. Става дума за тези мизи, които Хоматиан, Аталиат, Халкондил и др. наричат българи.

 

Както Откупщиков отбелязва: многобройните свидетелства на старите автори за присъствието на траки, фриги, карийци на територията на Елада преди гърците и за тяхното влияние, се потвърждават от данните на археологията и етнографията.

 

Това означава, че древните писмености от трето и второ хилядолетие пр. Хр. също са дело на хора от семейството на траките. Те разбира се явяват наши предци и тяхната писменост би трябвало до известна степен да е свързана с нашите писмености от ранното Средновековие. И такава връзка има разбира се, тя е доказана убедително отдавна.

 

През 1905 г. Фьодор Успенски признава за връзката между старобългарските руни, троянската и древната критска писменост, но се отказва да обясни удивителния феномен. 



През 1970 г. Георги Сотиров прави грандиозно откритие доказвайки, че глаголицата има много общи знаци с крито-микенската писменост. 


Сравнения на Сотиров на глаголически букви със знаци от древната егейска писменост от преди около 3350 г.

През 1976 г и 1977 г. акад. Иван Дуриданов и акад. Владимир Георгиев определят знаците от плочите от Градешница, печатът от Караново и т.н. като тракийска писменост.


Акад. Георгиев дори добавя, че нашите знаци съперничат по древност на най-старите критски знаци. Днес знаем, че особените знаци от Градешница са значително по-стари от критските, а превъзхождат също египетската и шумерската писменост с цели 2000 години!

 

През 2008 г. Иванка Пенева Русева представя доклад За Критско-Микенските писмени знаци върху предмети от Халщатската култура "Цепина". Най-интересното в тази научна работа е това, че особените критски знаци продължават да бъдат ползвани в Тракия векове след изчезването им на територията на Елада [поради идването на данайците бел.моя].

 

Тук трябва да бъдат добавени и откритията на Харалд Хаарман, Марко Мерлини и др., според които знаците на така наречената Дунавска Цивилизация се явяват прототип на критските писмености [които Успенски отъждествява с нашите руни]. Доста по-рано въпросните знаци на Дунавската Цивилизация са наречени по-коректно тракийска писменост от нашите учени Вл. Георгиев и И. Дуриданов.

 

Ако най-древните писмености на територията на Елада, Балканите, а и Европа са дело на нашите деди, то е логично и, че нашият език е най-древния документиран език на континента ни. Приемствеността от времето на Каменната епоха, Античността, Средновековието и ново време е доказана убедително. Нека видим сега кои са най-древните документирани думи.

Няма да се спираме на посланията от Градишница, Караново, Търтария, макар да са интересни. Ще разгледаме минойските документи, защото в тях думите са разчетени от специалисти. Дейвид Пакард разчита две приличащи си минойски думи, записани с Линеар А. Тези думи са ДАТАРА/ДАТАЛА и ДАТАРЕ/ДАТАЛЕ,  а връзката със стблг. дательдарител и дателѣдарители е очевидна. Има логика думи с такова значение да присъстват в минойските и микенски документи, защото те са предимно от фискален характер.

 


Най-древното представяне на името на Арес върху златен пръстен от о-в Крит [по Форсдайк]

Разбира се има и други документи, срещат се надписи върху златни и бронзови предмети, тук характерът вече е култов. На пръстена от погребението от М. Спелио акад. Георгиев разчита името на божеството АРЕЙ. За жалост нашият иначе талантлив учен не търси връзка с тракийския АрейАрес, а с Яриш – хетския бог на войната и чумата. Названието Яриш няма смисъл на хетски език, а пък и хетите никога не са ползвали Линеар А. Тук ще допълня, че лингвистът Алберт Карноа тълкува името на Арес със стинд. ирасиятияростен съм, разярявам се. Реално обаче стблг. iaръ, iaрити сѧ е по-подходящ кандидат.

 


Друг култов обект е лабрисът от Акротири. Поуп, Фурумарк, Макилври и др. разчитат ИДА МАТЕ, което превеждат като Ида майка. Тук навлизаме в интересна област, защото Ида е нимфа, която се грижи за новородения Зевс и се явява негова втора майка. Ида е и име на планина на о-в Крит, край населената с траки Троя също има планина Ида, а пък Ида и Идакос са названия на градове в Южна Тракия.

 

Несъмнено името е тракийско, езиковедите смятат, че то идва от древен и.е. корен *widhu  ‘гора, дърво’. Коренът наистина е *widhu, но значението е съвсем друго. Смятам, че Ида произлиза от по-старо Вида, а значението е видна, забележителна. Обяснение можем да получим със стблг. видъгледка, видение. По-важното е, че в тракийската ономастика срещаме *wideto [видѣтъ] видя, виждам [по сведения на Хаас, Орел, Баюн].

 

Колкото до думата МАТЕ – майка, тя не се нуждае от дълго обяснение. Записаната преди около 3750 години дума МАТЕ отговаря точно на стблг. матьмайка. В тракийската ономастика срещаме матар, матер, но и мата, матиа, която е най-близка до стблг. мать.

 

Ще се върнем на Пакард, защото в труда си той представя и други минойски думи, като например КАПА. Тук се касае за название на древно селище, явяващо се елемент в тракийски топоними. Пример са Капи-дава и Капи-стурия, елементът капи е тълкуван от акад. Дуриданов като хълм. Най-добрият кандидат е копакупчина, високо място, защото нейният древен вариант е *капа.

 

Пакард представа и минойската дума ДУРА/ДУЛА, а според акад. Георгиев Дула е име на древно тракийско божество, което е ползвано и за тракийски лични имена като Дулас, Дулес, Дулон и др. Ю. Откупщиков съобщава за присъствието на името Дуло в малко по-късните микенски архиви и ползвайки сведения на колеги го сравнява с тракийските Дулас, Дулес, Дулон.

 

Дула означава родителка, дойка, а обяснение можем да получим със стблг. доитидавам да суче, кърмя, има и диал. форма дуя. Явно тя е била по-популярна в далечното минало, защото точно тя се среща в Дула, Дуло, Дулес.

 

Пак при Пакард намираме ДАВА и като по чудо това е един от най-популярните елементи в дако-мизийските топоними. Пример за това са Сети-Дава, Бреге-Дава и др. Държа да отбележа, че елементът -дава е изтълкуван от професионалсти с глагола дявампоставям, т.е. правя временен стан. Ще допълня и това, че елементите Сети- Бреге- също са тълкувани от професионалисти със стблг. сеть, сетьньсетен, последен, брѣгъ бряг, височина.

 

Елеменнът Сети- е много интересен, защото го срещаме не само в топонимите от Тракия, но и от о-в Крит. Той присъства в по-късните микенски документи, които са на само 3550 години. Става дума за СЕТОЯ, наречена в историческия период Сития [Σητεία], Ситея [Siteia].

 

Налице е един удивителен феномен: най-древните документирани имена на божества, индивиди и селища в Европа са тракийски по характер. От своя страна те са лесно обясними на български език. И всъщност няма нищо странно, няма феномен, ако признаем, че ние българите като цяло сме потомци на древно балканско население.

 

Тогава всичко си идва на мястото, тогава всичко става ясно и не е нужно да се питаме как за Бога старобългарските руни приличат и на критската и на троянската писменост! Не е нужно и да се чудим и дивим как да обясним защо в микенските архиви се срещат старобългарски родови имена като Дуло, Вокил, Ерми, а и типични български имена като Бато, Ботийо, Дайко, Мила, Мира, Перин.

 

Българското име Дайко, представено върху плочица с Линеар Б [по Еванс]

Няма нужда и да се обявяваме за феномен факта, че след края на трако-пеласгийското надмощие на територията на Елада, писмеността Линеар Б продължава да съществува на наша територия, както доказва Иванка Пенева Русева. Не е загадка и това защо на наша територия традицията на издигане на куполни гробници и правене на конско жертвоприношение продължава дълги векове след изчезването си в Елада.

 

Истината е проста, сложен е само пътя на нейното укриване. Ако се съобразим с цялата налична до този момент информация, трябва да кажем, че най-древният документиран език на европейски народ е нашият. Той е наричан в миналото тракийски и пеласгийски. Проблемът е, че речта на предците ни е била много близка до тази на хора от други региони – представителите на илирите, скитите и сарматите. Те са деди на сърби, хървати, словени, поляци, чехи, словаци, кашуби, полабийци, руснаци, белоруси, украинци.

 

Всички тези хора говорят езици от славянската езикова група, а в периода XVIII XX в. посредством политически натиск в научните среди се налагат безумни теории, чиято цел е да представи източноевропейците като неспособни на организация и държавност хора, които трябва да бъдат управлявани от други народи. Това е основната причина за създаването на лъжите, за славянската прародина в Припятските блата.

 

Реално името славяни, или както е правилно славени е новото име на гетите, които се явяват учители на илирите, скитите и сарматите. Благодарение на гетите обитаващи земи от Шварцвалд до река Днестър, езиците на всички сродни народи на изток и север от северните траки се хомогенизират. Именно културното влияние на нашите предци в различни периоди от време е причина за неестествената близост между езиците от славянската езикова група.

 

Прочее, влиянието на дедите ни не спира по времето на късната Античност. Дори през ранното Средновековие предците ни продължават да бъдат учители и наставници на своите роднини. Признанията на Юрий Венелин, Макс Фасмер, Дмитрий Лихачов и др. за фундаменталното влияние на българския език над руски, сръбски и др. са само върха на айсберга. Има още много информация и тя неминуемо ще излезе.

 

Ние можем да ускорим този процес. От полза ще е, ако представената тук информация се разпространи на колкото може повече места. Останат ли известни само в тесен кръг – все едно трудът ми е бил напразен. Ето за това, моля ви – проверявайте добре и разпространявайте новата и важна информация колкото може по-интензивно.

 

Друго нещо, което би ускорило световното признание на истината за нас е нашето поведение. Хубаво е да си потомък на велики хора, прекрасно е да си потомък на първите благородници, но това е и задължение. За да облечеш бляскава и чиста дреха, ти трябва да си светъл и чист по дух. Не е нужно да се чудим какво да правим, защото имаме примера на предците си.

 

Те са били добри, почтени, състрадателни хора, но също така и смели, силни хора, защото само силните и смелите могат да си позволят да бъдат истински добри, почтени и състрадателни. Светът е жестоко място и лошите винаги се възползват от слабостите на добрите. Ако бивайки почтени и духовно извисени, сме и силни, подкрепяйки се един друг и борейки се с пороците, вече ще можем със спокойна съвест да кажем, че сме достойни наследници на народа, с който започва историята.

 

35 коментара:

  1. Умолявам коментиращите да се придържат към културен тон и да проявяват разбиране по отношение на инакомислещите! Благодаря предварително!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. https://youtu.be/EOpfF1sQrX4?si=efd-hJpw79Foiw09

      Изтриване
    2. Павка, изгледай това видео... планината Nemrud! Немрут/немрът/безсмъртните/боговете!!/

      Изтриване
    3. https://youtu.be/EOpfF1sQrX4?si=efd-hJpw79Foiw09

      Изтриване
  2. Много от тези неща не ги знаех и съм доволен, че ги научих 😊 Благодаря Ви!😊

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. До Анонимен 17 октомври 2024 г. в 14:33
      Аз самият постоянно се уча, така и трябва да бъде.

      Изтриване
  3. Добре подреден материал, всичко става ясно, но най-хубавото е, че има и онагледяване, то помага много.
    Станимир

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря ти Станимире! Жалко, че не се видяхме миналата седмица...

      Изтриване
  4. Серафимка, ама защо само ти ги виждаш тези неща бе, не е ли това симптом на сериозно душевно растройство?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Щото не е увреден в дезоинформационния факултет по история.

      Изтриване
    2. Симптом за душевно разстройство е поведението на тези, които трябва да ги виждат "тези неща", защото избождат очите, а неоснователно се самоназовават "учени". Срамота!

      Изтриване
    3. До Ангел 17 октомври 2024 г. в 19:10
      От август насам се води една гадна кампания срещу мен, броят на негативните коментари всъщност е голям, а този по-горе е направо невинен в сравнение с тези, които админът е премахнал.

      Изтриване
    4. До Анонимен 17 октомври 2024 г. в 18:49
      Имате право, така си е!

      Изтриване
  5. Първата рисунка наши руни ли са или е нещо друго?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. До Анонимен 17 октомври 2024 г. в 17:57
      Хубав въпрос! Първата илюстрация представя древни знаци от Кносос, но много от тези знаци са идентични на нашите руни.

      Изтриване
  6. Така наречените Пеласги от гърците, знаете че са Белазки на български, а Пелопонес си е Беломорие на български, както казваме: От памтивека е така.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. До Анонимен 17 октомври 2024 г. в 18:27 Пеласгите са наши предци, спор няма.

      Изтриване
  7. Много руни много нещо бе, замая ми се главата, ама мерси за инфото бат Спаро!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. До Анонимен 17 октомври 2024 г. в 19:00 Нека да има информация, ако е много може да се остави за друг ден, но ако я няма... :)

      Изтриване
  8. Благодаря Ви!
    Бъдете здрав и благословен БЪЛГАРИН!!

    ОтговорИзтриване
  9. Ако изображението в началото на есето не е манипулирано Вие сте голям човек! Аз намерих 16 знака, които ги има и сред руните на старите българи, май го има и знака на Дуло! Вие казвате, че Успенский е посочил приликите на руните с критския линеар, сега виждам, че това е истина. Сигурен ли сте, че първото изображение е автентично, необработено от дигитални патриотари, ваше ли е или го намерихте в нета?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. До Анонимен 18 октомври 2024 г. в 0:06
      Изображението не е манипулирано, взел съм го от труда на Еванс Scripta Minoa I.

      Изтриване
  10. Шарени картинки, рисунки и много патос, това долу-горе е рецептата на Павката, но като има будали да го четат той ще работи.

    ОтговорИзтриване
    Отговори

    1. До Анонимен 18 октомври 2024 г. в 1:40
      Някои виждат интересна информация, други виждат шарени картинки и рисунки. Виждаме това, което търсим... :)

      Изтриване
  11. Искам да питам защото ми е странно как Кадъм е обикновен човек, но неговите потомци са богове, даже тракийски богове?
    B.T.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Напълно е възможно да се касае за контаминация на извори, човек с теофорно име да е смесен с идентичността на божество, Анонимен 18 октомври 2024 г. в 13:47

      Изтриване
  12. Искам да попитам и за нещо друго. Не е ли възможно Кадъм да е тракийски бог и то от най-древните, така ще има логика в твърдението, че Земела и Дионис са от неговия род, или се бъркам?
    B.T.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. До Анонимен 18 октомври 2024 г. в 13:49 Връзката между името Кадъм и името на бог Кадмил не е случайна.

      Изтриване
  13. ... доити – давам да суче, кърмя, има и диал. форма дуя...
    Това "дуя" мисля, че все още може да е ползвано в овчарската терминология макар, че овчарите и те вече са голяма рядкост. Чувал съм го през втората половина на миналия век във варненско село от овчари на кооперативни стада. Когато някои от овцете не стоят на едно място за да се насуче спокойно агнето, а постоянно се движат, ги хващаха да не мърдат и наричаха това "да подуяме агнетата" Не знам дали това няма някаква връзка и с името на софийския квартал "Подуяне"

    ОтговорИзтриване
    Отговори

    1. До Анонимен 18 октомври 2024 г. в 14:28
      Диалектният глагол дуя - доя се чува и в Пловдивска област, а иначе Подуене е свързано с дѹнѫ - духвам.

      Изтриване
  14. Откакто се запознах с Вашите изследвания за корените на народа ни, не съм спирал да се възхищавам на човешкият, прост и разбираем начин по който поднасяте информацията. Немалко пъти съм проверявал това което твърдите и не съм намирал опровержение. Винаги и през цялото това време съм разказвал на близки и познати за тази тъй важна и скрита от нас истинска история. Не малко от тях са вече Ваши фенове! Но за съжаление има твърде много аборигени, които като се срещнат с непознатото в тях се задейства примитивен рефлекс на отрицание и отказват да приемат истината за това кои сме ние!
    Това не ме отказва а напротив привеждам им нови и нови доказателства и в някои от тях чак след години виждам мъничка промяна и това ми дава още повече енергия да продължа да разпространявам истината, която Вие ми разкрихте преди толкова много години. С други думи това което правите е страхотно! Страхотно за тези които са свободни да се чувстват Българи и за тези които се чувстват свободни!
    Бъдете Здрав и Бог да е с Вас!

    Христослав
    Българин по род и
    Тракиец по произход!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря ти за добрите думи Христославе!!! Благодаря ти и за подкрепата!!!

      Изтриване
    2. Здравейте отново,
      Наскоро бях в Румъния. За мой късмет попаднах на страхотен екскурзовод. Българин, който от 10 години живее в Букурещ. Разказа ни невероятни неща които са извън програмата. Разговорихме се и се оказа че, не знае за вашите книги, но говореше неща сякаш вече ги е чел. За това и аз го питах за това и онова. Поех ангажимент, който съвестно ще изпълня, да му изпратя някои от тях! Беше невероятно въодушевен и благодарен! Разказа много за цар Декебал. Това е още едно доказателство за тезата която защитавате! Беше ми изключително приятно а и групата с която бях се заинтересува!

      Поздрави!

      Христослав
      Българин по род и
      Тракиец по произход!

      Изтриване
  15. Здравей,
    Интервю с проф.Гергова за съществуването на тракийска писменост!
    Показва надписи.
    https://www.youtube.com/watch?v=rf1lxf9z5s4
    Под видеото има следния коментар:
    "Правилното име на богът е Замолксис (коренът е от земя), а не Залмоксис. През 16. век готицистите фалшифицират за първи път името в ново издание на “Гетика” на Йорданес. Вж. Юлия Хаджи Димитрова - Gоthi, qui et Getae (“Готи, сиреч Гети”), стр. 100."
    И една статия - "В римска Дакия се кланяли на сирийски богове "
    https://www.actualno.com/interest/v-rimska-dakija-se-klanjali-na-sirijski-bogove-news_2329753.html
    "Три култови сгради, посветени на божества от Палмира, са открити в Улпия Траяна Сармизегетуза. Един от тях е бил изследван и това лято, съобщават от Националния исторически музей на Румъния.
    „Тазгодишните археологически проучвания имаха за цел да завършат разкопките на една от най-емблематичните сгради в Сармизегетуза, т.нар. Храм на палмирските богове. Освен храма, посветен на божествата на Палмира, разположен извън градските стени на хълма Делинештилор, е открита и друга сграда, в чиито руини са намерени надписи, посветени на боговете на Палмира. Археологическите проучвания, проведени между 2007 – 2011 и 2016 – 2021 г., доведоха до откриването на седалище на школа, която има форма, подобна на светилищата в провинция Сирия, като тези в Дура Европос“, информират от музея.
    Надпис, направен върху мраморна плоча, свидетелства за триада божества от Палмира, начело на които е Бел (Sol Invictus – Непобедимото Слънце), от който след това се отличават Малагбел и Ярхибол, издигнати за здравето на император Александър Север (222 – 235). Друг надпис свидетелства за поклонници на бог Малагбел, а третият запазва част от името на Ярхибол.
    Освен това друг надпис, изглежда, показва, че строителните работи по сградата са започнали още по времето на Септимий Север (193 – 198) или по време на съвместното му управление с Каракала (198 – 211).
    През втори век, на фона на сътресенията в провинция Дакия, разположена на северните граници на Римската империя, три гарнизона от Палмира са разположени на днешната територия на Румъния, в Тибискум (близо до Карансебеш), Поролисум (близо до Залъу) и Улпия Траяна Сармизегетуза.
    „От редиците на тези войници и ветерани в Дакия се формират важни общности на палмирени, които по-късно стават римски граждани. Към тях се добавят богати търговци от Палмира, които имат връзки с керваните, пътуващи на Изток. Много от тях са били част от елита от Улпия Траяна Сармизегетуза и други градове на Дакия, като могат да бъдат разпознати по специфичните си имена: Темес, Забдибол, Аудео, Малкус, Якуб и др. Най-важните общности на палмирени, засвидетелствани епиграфски, са известни в Улпия Траяна Сармизегетуза“, посочват археолозите в работата „Сармизегетуза – началото на Римска Дакия“."
    ПОздрав!

    ОтговорИзтриване